+

KURUMSAL

Tarihçe

1968

Farplas'ın yedek parça satış şirketi olarak kurulması


Farplas, ticari unvanı ile Farplas Otomotiv A.Ş., yılında yedek parça satış şirketi olarak kuruldu.


1974

İlk üretim tesisinin kurulması


Bölgesel yedek parça tedarikçisi firma olarak, 6 senelik pazarlama tecrübesini, 1974 yılında ilk üretim tesisinin kurulmasıyla üretim alanına taşıyan FARPLAS, üretim ve pazarlama organizasyonunu tek çatı altında birleştirmeyi gerçekleştiren öncü firma olmuştur.


1984

Yönetimde kurumsallaşma dönemi


Ekonomik gelişmelere paralel olarak, Türkiye'nin liberal ekonomi yapısına geçişi ile birlikte, 1984 yılında FARPLAS kurumsallaşmanın koşulu olarak profesyonel yönetim ve idari kadrolaşmayı gerçekleştirdi.


1991

Avcılar fabrikasının kurulması (İstanbul Avrupa Yakası)


1991 yılında Avcılar fabrikasının ve üretim tesislerinin kurulması, FARPLAS'ın 1984 yılında benimsemiş olduğu kurumsal yapının değişen ekonomik yapıyla örtüştüğünü kanıtlayan bir gösterge olmuştur. FARPLAS Avcılar fabrikasının kurulması, 17 yıllık süreçte kazanılmış olan teknik bilginin ve teknolojik yeterliliğin artan üretim hacmi, genişleme gösteren ürün gamı ve gelişen sistem tedarik çözümleri olarak geri dönüşümünü sağlamıştır.


2004

Binek araç segmentine yönelik TOSB 1 fabrikasının kurulması


TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi'nde (TOSB) bulunan TOSB 1 fabrikasının ve üretim tesislerinin yapımına Haziran 2003’te başlanmıştır. Binek araç segmentinde iç trim ve plastik aksam parçaları üretimine odaklanan TOSB 1 fabrikası 2004 yılında tamamlanmıştır. Fabrika, otomotiv plastik aksamlarının üretimine yönelik yüksek otomasyon seviyesine sahipken aynı zamanda 70’ten 2700 tonaja kadar olan yüksek kapasiteli makine parkı ile Türk Otomotiv Sanayine ve Küresel sistem ortaklarımıza yeni fırsatlar sağlamaktadır.


2005

Gebze-Teknoparkta Fark Holding A.Ş.’nin dizayn şirketi, FARDİZAYN’ın kurulması


Fark Holding A.Ş., sektörde rekabetçi olabilmek için, tasarımda gelişmenin ve gelişme hizmetlerini profesyonel dış partnerlere yönlendirmenin ne denli önemli olduğunu fark eden ilk şirketlerden biri olarak, Türk Otomotiv Sektöründeki en iyi dizayn şirketlerinden birisi olan, FARDİZAYN’ı kurdu. Bir dizayn şirketi olarak Fardizyan, müşterilerine tüm bir konseptin yaratılması için saatlik mühendis kiralanmasından ürün geliştirmeye; proje yönetiminden, parça üretmeye kadar birçok alanda hizmet sunabilmektedir.


2007

Hindistan Pazarı için Pinnacle Industries firması ile işbirliği başlatılması


Fark Holding A.Ş., Hindistan’da, ülkenin en büyük ticari araç ve otobüs koltuk sistemleri üreticisi olan Pinnacle Industries firması ile bir Joint Venture kurmuştur.


2007

Üretim kapasitesindeki artış ve boyahane kurulması için TOSB 2 fabrikasının tamamlanması


2007

Zanini ile Jant kapağı konusunda teknik işbirliği anlaşması yapılması


2009

Çıkarılan AR-GE yasasına paralel olarak, Fardizayn’ı kapatıp TOSB 2 de AR-GE merkezinin kurulması